Antygona streszczenie do druku
Oświadcza, że woli śmierć niż pozostawienie ciała brata bez pochówku.. np. malować - malarz, kot - kotek, masło - maselniczka,… Chce całej sławy dla siebie.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.‹ antygona - streszczenie, charakterystyka, opracowanie indeks epeisódion i - antygona - sofokles - tekst utworu › Wersja do wydruku Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 2, opracowanie i streszczenie lektury.. 4.Pogrzebu Polinika dokonała Antygona.. Dzieci są tym bardzo podekscytowane, ale jednocześnie wygłupiają się, zakładają sobie .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Ares był bogiem wojny.Archiwum testów dostępne tylko do odczytu.. Jej autor obok Ajschylosa i Eurypidesa należał do trójki wielkich tragików.. Streszczenie szczegółowe Prologos.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Idźmy do świątyń, a niecha na przedzie Teb skoczny Bakchus¹¹ korowody wiedzie..

sprawdźcie sami.Plotka głosi, że to streszczenie jest dokładniejsze niż książka.

Publicznie wyszydza siostrę, kpi z jej uczuć oraz szczerych intencji .Podstawowe informacje o bohaterce.. Opowiadania mówią o życiu Mikołajka - małego Francuza i o jego szkolnych przygodach.. Test ze znajomosci lektury Soflokesa "Antygona"Na tej stronie znajedziecie streszczenie szczegółowe lektur potrzebnych do matury i nie tylko kompletnie za darmo.. Dla wszystkich dzieci nastał wyjątkowy dzień.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Pojmali Antygoną i doprowadzili do pałacu władcy.. Wywołuje to zdziwienie Antygony, która odrzuca jej pomoc.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Była siostrą Ismeny, Polinika i Eteoklesa.. Pochodziła z tebańskiego rodu Labdakidów.Uchodziła za córkę króla Teb, Edypa i Jokasty (jego żony i matki).. Czytajcie a w przerwach?. Antygonie bardzo zależy na pochówku brata, ponieważ - zgodnie z wierzeniami Greków - nie pogrzebanie ciała zmarłego uniemożliwiało mu podróż do Hadesu i skazywało go na wieczną .„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury..

Zobacz szczegółowe streszczenie najwybitniejszego dzieła Bolesława Prusa - Lalki.

Tym razem zostaje przyłapana i odprowadzona do króla.. Mówi o konieczności utrzymania przez niego władzy oraz uzasadnia swoją decyzję o pozostawieniu ciała Polinejkesa na pastwę dzikich zwierząt i ptaków.1.Antygona jest siostrą Ismeny 2.Akcja utworu dzieje się w Tebach.. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Streszczenia i opracowania lektur szkolnych.. Serwis zawiera kompletne omówienie lektury.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Zobacz informacje o epoce pozytywizmu oraz artykuł o pisarzu w Wikipedii. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Zaliczana jest do cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów, które zachowały się do naszych czasów w całości.. Wielokrotnie .Streszczenie.. Z jednej strony kochał Antygonę prawie jak córkę, wiedział, że jego syn Hajmon chce pojąć ją za żonę, z drugiej przeczuwał, że jeżeli wycofa się teraz ze swojego rozkazu, pokarze swą słabość i już nigdy nie odzyska szacunku .Antygona to wydana w 442 p.n.e. jedna ze 123 tragedii Sofoklesa.. Lecz otóż widzę, ak do nas tu zdąża Kreon, co ziemią tą włada, Nowy bóstw wyrok go w myślach pogrąża, Ważne on plany waży i układa..

Lalka - streszczenie szczegółowe, Lalka - streszczenie i opracowanie największego dzieła Bolesława Prusa.

Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Baza wszystkich streszczeń dla szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum zebrane w naszym portalu.Antygona (gr.. Kreon spotyka się z Radą Starców.. Towarzyszyła oślepionemu ojcu - Edypowi - w czasie jego wygnania z Teb, gdy wiódł .Test Antygona, Antygona podręcznika Lektury dla Klasa III.. Mit o Antygonie (w wersji Sofoklesa.. W słowotwórstwie wszystkie wyrazy możemy podzielić na wyrazy podstawowe i wyrazy pochodne.. Możesz zdobyć 20 pkt.. Kreon musiał dokonać trudnego wyboru.. Możesz zobaczyć dotychczasowe wyniki poprzez wybranie odnośnika "Wyniki w Sieci".. Najmilsza pamiątka.. Antygona została napisana przez Sofoklesa w 442 r. p.n.e. To idealny przykład starożytnej tragedii, której wątkiem głównym jest walka o władzę pomiędzy dwoma braćmi.Janko Muzykant - opracowanie, streszczenie noweli Henryka Sienkiewicza.. 5.Symbolicznego pogrzebu dokonywało się poprzez rzucenie garści ziemi.. 3.Bracia Antygony zginęli w walce bratobójczej.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona..

Sofokles to obok Ajschylosa i Eurypidesa największy tragik starożytnej Grecji.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.

Przyznaje się do czynu.. Ἀντιγόνη Antigónē, łac. Antigone) - w mitologii greckiej królewna tebańska.. informacje o noweli).Powstała w 1878 roku w Paryżu.Słowotwórstwo Jest to dział języka, który zajmuje się analizowaniem budowy wyrazów i sposobu, w jaki one powstały.. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi naciśnij przycisk "Do oceny".. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Antygona podejmuje kolejną próbę pogrzebania zwłok.. Wyrazy podstawowe i pochodne Wyraz podstawowy to wyraz, od którego za pomocą formantów tworzymy wyrazy pochodne.. W szkole zjawia się bowiem fotograf, który zrobi im klasowe zdjęcie.. W końcu Ismena przyznaje się do winy.. 6.Kreon o pochowanie zmarłego podejrzewał strażników.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.ANTYGONA - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE - STRESZCZAJ SIĘ Z NAUKĄ .. Król zakładając zmowę z Antygoną kieruje do niej słowa pełne żalu.. Jeżeli odpowiesz poprawnie na co najmniej 1 pytanie twój wynik zanotowany zostanie w bazie.streszczenia mitÓw greckich: Baśń o 4 wiekach ludzkości O powstaniu ludzkiego rodu krążą różne podania, najczęściej jednak jak podaje się, podobnie jak uczynił to J. Parandowski - baśń o 4 wiekach ludzkości.Posłuchaj streszczenia tragedii Antygona, która jest lekturą obowiązkową w liceum.. Antygona powstała w 442 r. p.n.e. To klasyczna tragedia, uwzględniająca Fatum, klątwę ciążącą nad rodem Labdakidów oraz konflikt tragiczny.. Jeśli chcesz usunąć testy, które opublikowałeś (lub testy, które uważasz za niewłaściwe), skontaktuj się z nami .. Sprawdź swoją wiedzę ze znajomości lektury.Masz do rozwiązania test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań.. 7.Hades był bogiem świata podziemnego i zmarłych..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt