Rozprawka dlaczego antygona jest postacią tragiczną
Nie wystarczało jej kierowanie matką i młodszą siostrą.. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Bez względu na to, którą wybierze, kończy się to dla niego katastrofą.. 2010-11-02 18:34:14konflikt tragiczny-- sprzeczność między wartoścismi, króre muszą wybrać bohaterowie tragiczni.. miałam to 3 lata temu na polskim.. heh Antygona jest postacią tragiczną.Bez względu na to jaką drogę postepowania wybierze, jest skazana na przegraną.Jeżeli Antygona nie usłucha rozkazu poniesie straszliwą karę.Jeśli zaś podporządkuje się rozkazowi Kreona, narazi się na gniew .Zadanie: antygona moim zdaniem najbardziej tragiczna postacia Rozwiązanie: moim zdaniem, najbardziej tragiczną postacią w quot antygonie quot jest król kreon dlaczego Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Makbet jest bohaterem tragicznym, ponieważ znajduje się w sercu konfliktu, z którego nie sposób wyjść bez ofiary, bez straty i porażki.. „Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Ona reprezentuje "interesy" czy też raczej obowiązki rodzinne, obowiązki nałożone każdemu z członków rodziny przez tradycję, kulturę, boskie prawa.- Antygona jako postać heroiczna..

2013-03-23 16:28:32 dlaczego Antygona jest postacią tragiczną ?

Postać ta jest niewątpliwie tragiczna, ponieważ jej losy zgadzają się ze słownikowym wytłumaczeniem słowa "bohater tragiczny".Myślę, że na podstawie wyżej przytoczonych argumentów udało mi się udowodnić, że Antygona byłą postacią tragiczną.. Owy bohater to postać znajdująca się w sytuacji w której musi dokonać wyboru między dwiema drogami.. Pierwszym argumentem potwierdzającym fakt tragicznej bohaterki jest pochowanie brata lub nie, w zależności, co wybierze zostanie i tak ukarana.. Makbet poznaje los, czyli przyszłe, nieuchronne wydarzenia.Antygona wybierając pogrzebanie swojego ukochanego brata, została skazana za śmierć głodową.. Chodzi o konflikt pomiędzy losem a wartościami.. Antygona miała do podjęcia trudną decyzję: trwać przy prawie boskim czy wysłuchać rozkazów władcy, ale sprzeciwić się bogom?. „Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Bohaterka udowodniła nam, że do końca powinniśmy być wierni swoim przekonaniom i religii.. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.Myślę, że na podstawie wyżej przytoczonych argumentów udało mi się udowodnić, że Antygona byłą postacią tragiczną..

2012-01-08 09:59:47Dlaczego Kreon jest postacią tragiczną.

Jedną z cech dramatu klasycznego był właśnie tragizm postaci, więc od samego początku wiedzieliśmy, że jakkolwiek nie postąpiłby główny bohater, czyli Antygona, to i tak jest skazany na klęskę.Uważam, że Antygona jest bohaterką tragiczną.. Antygona musi wybrać między dwoma racjami, z których obie są równie ważne i sprzeczne ze sobą.. Stwórz ściągę .. Co jest przyczyną tragizmu Antygony - oczywiści fatum, los, od którego nie ma ucieczki.. Posted on 22 czerwca 2014 by admin „Słownik terminów literackich" podaje, że bohater tragiczny to postać, której każdy wybór jest złym wyborem, a każde rozwiązanie niesia niekorzystne dla niej rozwiązanie.Tragizm - kategoria estetyczna, oznaczająca konflikt równorzędnych wartości moralnych, w wyniku którego jednostka, działająca świadomie w imię wielkiego i szlachetnego celu, jest skazana na klęskę.Starcie równorzędnych racji moralnych (konflikt tragiczny) powoduje nieuchronną klęskę jednostki szlachetnej (zasadnicza cecha dramatu antycznego i klasycznego).. Jedną z cech dramatu klasycznego był właśnie tragizm postaci, więc od samego początku wiedzieliśmy, że jakkolwiek nie postąpiłby główny bohater, czyli Antygona, to i tak jest skazany na klęskę.Antygona - postać tragiczna - dlaczego?.

2016-03-03 21:49:58 Dlaczego Antygona była postacią tragiczną ?

Z jednej strony są to postacie tragiczne, a z drugiej krótko mówiąc nie rozważne.. Niezależnie od dokonanego wyboru spotkałyby ją tragedia i wielka kara.. Bohaterka w swym życiu nie doznała ani odrobiny szczęścia.. Dla Antygony ta najważniejszą wartością była miłość do brata.. Przykład -->Antygona,bohaterka dzieła Sofoklesa"Antygona" jak i również Kreon.On też jest w trudnej sytuacji.Balladyna od najmłodszych lat marzyła o dojściu do władzy.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał .Dlaczego Antygona bohaterka tragedii Sofoklesa jest postacią tragiczną?. Okazją uwolnienia się od biedy i ubóstwa było małżeństwo z Kirkorem.Antygona nie musiała pochować brata, a Kreon postąpił bardzo nie mądrze skazując swoją siostrzenicę na tak okrutny los.. Żaden wybór nie był do końca dobry, Antygona jednak musiała zdecydować.Tematem mojej rozprawki jest udowodnienie, iż Edyp był bohaterem tragicznym.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał .Zadanie: czy lady makbet jest bohaterka tragiczna rozprawka Rozwiązanie:lady makbet jest chyba quot największą i najnieszczęśliwszą quot spośród zbrodniarek wykreowanych przez szekspira charakteryzują ją przede wszystkim wyjątkowo silne namiętności jest kobietą gotową na wszystko kocha i nienawidzi z równą siłą nie można jej oceniać w kategoriach dobra i zła ,chociaż .Dlaczego Edyp jest postacią tragiczną?.

2010-01-24 16:35:26 Dlaczego Jurand ze Spychowa był postacią tragiczną ?

Antygona jako postać tragiczna - plan rozprawki.„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa.. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. W tragedii greckiej, istotnym elementem jest człowiek,nad którym wisi fatum.Postać tragiczna świadomie lub nieświadomie sprowadza na siebie zgubę i niezależnie od siły charakteru, niezwykłości czynu i szlachetności intencji, staje się zarazem ofiarą i winowajcą.. Lubiła wyręczać się innymi, narzucać swoje zdanie.. Gdyby postąpiła przeciwnie, byłaby narażona na gniew bogów.. postawa odważna - Antygona jako postać tragiczna.. Patrząc na tragedię swoich rodziców, Antygona najwyraźniej zrozumiała, że od swojego losu uciec nie można.. sprzeczność dwóch racji - każdy wybór niesie za sobą konsekwencje; wywołanie współczucia i litości u czytelnikówPrzydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Udowodnię to zebranymi poniżej argumentami.. Udowodnij swój sąd , posługując sie 3 argumentami ( wybierz je z pośród argumentów zapisanych w zeszycie) ( to poniżej było podane w zeszycie ) Kreon - działa dla dobra ojczyzny ludu - nie może być tak że jednakowy los spotyka zdrajcę i bohatera - jest surowy ale sprawiedliwy - świadczy o tym fakt że cofną rozkaz skazujący niewinną .Dlaczego Antygona bohaterka tragedii Sofoklesa jest postacią tragiczną?. Antygona i Kreon ponoszą klęskę.. Jako niemowlę został porzucony w górach, ponieważ wyrocznia ostrzegła króla tebańskiego, że zostanie zabity z ręki własnego syna, który następnie ożeni się z jego małżonką, a swoją matką, Jokastą.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. Posted on 22 czerwca 2014 by admin „Słownik terminów literackich" podaje, że bohater tragiczny to postać, której każdy wybór jest złym wyborem, a każde rozwiązanie niesia niekorzystne dla niej rozwiązanie.Dlaczego Antygona - bohaterka tragedii Sofoklesa - jest postacią tragiczną?. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok brata Polinejkesa.Antygona tak bardzo kochała brata, że nie mogła się powstrzymać od pochówku i naruszenia tym sposobem prawa ziemskiego.. Dla Antygony to najbliższa osoba, której należy się pogrzeb.W dramacie Sofoklesa pt. " Antygona" bohaterem tragicznym jest tytułowa postać..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt