Plan szczegółowy jurata królowa bałtyku
Była władczynią wszystkich morskich stworzeń, o które dbała z niezwykłą troską.. Komentarze; Zgłoś nadużycie!. 2.0 4 głosy 4 głosy Oceń!. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej .Jurata lub Jurate (lit Jūratė, z jūra - 'morze') - litewska bogini Bałtyku.. Tak nazywała się też litewska bogini Bałtyku.. bałtyjska) - Rzekoma żmudzka bogini-syrena Morza Bałtyckiego (lit.Jūra - "morze", Jūratē - "syrena") znana z popularnej baśni ,,Królowa Bałtyku" popularnej w Polsce i na Litwie, spisanej jednak dopiero w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.Brak wcześniejszych źródeł pisanych, dowodów archeologicznych oraz bardzo rzadkie pojawianie się syren w .Jurata swoją nazwę zawdzięcza legendarnej królowej, która zakochała się w miejscowym rybaku.. Interpretacja wiesza Jana Kasprowicza XL " Aż mu cała rozpala się dusza "PLAN RAMOWY - przedstawia tylko najważniejsze wydarzenia, PLAN SZCZEGÓŁOWY - przedstawia wszystkie wydarzenia, także te mniej istotne.. Przedstawiamy Wam legendę o Juracie, Królowej Bałtyku.. Teraz uważnie przeczytaj, jak napisać plan wydarzeń (str. 174)Jurata - królowa Bałtyku - film Zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube, czeka tam na was niezwykła legenda o królowej Bałtyku, Juracie.. Niektórzy twierdzą, że Jurata była syreną, inni uważają ją za królową morza..

Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.

Dowiecie się z niej skąd na polskich plażach wzięły się bursztyny.. Nowe pytania.. Świadczy o tym:Jurata królowa Bałtyku Legendy morskie - opis produktu: Kolorowa książeczka dla dzieci, przedstawiająca jedną z najbardziej popularnych legend morskich.. Zapisz w zeszycie: Rodzaje planów wydarzeń: - plan ramowy (zawiera najważniejsze wydarzenia) - plan szczegółowy (uwzględnia wszystkie wydarzenia, także te mniej istotne).. Legenda o Juracie i Kastytisie po raz pierwszy została zapisana w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV c PRZEPROWADZONEJ DNIA 19 LUTEGO 2008 ROKU prowadzący: mgr Agnieszka Michalska TEMAT : Ile prawdy jest w legendzie o Juracie, królowej Bałtyku?. Ich miłość nie spodobała się bogu burz, który postanowił zniszczyć morski pałac królowej i zabić rybaka.Plan wydarzeń zamienię na równoważniki zdań.. Mieszkała ona w pięknym bursztynowym pałacu, była łaskawą władczynią i opiekował się wszystkimi morskimi stworzeniami.. Przeczytaj szczegółowy plan wydarzeo legendy ,,Jurata, królowa Bałtyku" -Legenda- Jurata- królowa Bałtyku, autor: Magdalena Kubacka.. Zaloguj się by dodać .Mapa Jurata - plan miasta Jurata.. Każdy, nawet najmniejsza rybka, mógł czuć się bezpiecznie w królestwie Juraty - wrażliwej, spokojnej i sprawiedliwej… - czyta Katarzyna Zielińska.Jurata..

Fragment utworu ,, Jurata, królowa Bałtyku'' zawiera cechy legendy.

Zamieszkiwała dno Bałtyku w bursztynowym zamku.. Udostępnij Pobierz link; Facebook; Twitter; Pinterest; Adres e-mail; Inne aplikacje; Etykiety: Bałtyk film Jurata legenda polskie legendy youtube.. Juratę założono w 1928 roku i od razu stała się miejscem wakacyjnych wojaży artystów.Jurata, Bałtyk, bursztyn, królowa, morze, rybak, Perkun, sztorm, wicher, pałac, fale, miłość, zemsta.- plan szczegółowy (wszystkie wydarzenia) Plan do układania wydarzeń: Czytając tekst notujemy według nazw najistotniejsze wydarzenia.. Otwórz podręcznik na stronie 175 i przepisz do zeszytu plan legendy.. Sprawdzenie znajomości wydarzeń wwysłuchanej legendzie- Karty pracy- test - Załącznik nr 2 (do pracy w parach) lub indywidualnie-Test- legenda „Jurata, królowa Bałtyku" dostępny pomocach dydaktycznych Programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat"-Plan miasta Jurata na bardzo dokładnej mapie.. Oceń!. 5.Młodzi obiecali sobie miłość , wierność i codzienne spotkania.. Przeczytaj z podręcznika treśd dwóch tabelek na niebieskim tle - podręcznik str. 174..

Przeanalizuj plan szczegółowy wydarzeń do legendy „Jurata, królowa Bałtyku" na s. 175.

6.Władca burz .Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac.. plan wydarzeń do przekształcenia: 1.W pałacu na dnie morza mieszkała królowa Jurota.. Opowieść przedstawiono w formie rymowanego wierszyka, pisanego językiem przystępnym dla najmłodszych.. Wydanie z ilustracjami na trwałych kartonowych kartach.Utwór „Jurata, królowa Bałtyku" jest legendą, ponieważ: a) występują w tekście postacie fantastyczne (np. Jurata, Perkun, syreny) .. Otaczała opieką nawet najmniejsze stworzonka, żadnemu nie pozwalając robić krzywdy.Jurata królowa Bałtyku Czyta: Jan Grabkowski Realizacja: Fundacja Słowo i Kropka 2018 Wesprzyj nas na Patronite: Za.- W głębinach Bałtyku, na samym dnie morza, swoje królestwo miała Jurata.. Jurata to słynne letnisko w województwie pomorskim, leżące we wschodniej części Jastarni, na Mierzei Helskiej, nad Bałtykiem.. 3.Królowa chciała ukarać młodego śmiałka.. Mapa Juraty, plan miasta Jurata.. 4.Jurata zakochała się w mężczyżnie..

Plan szczegółowy- uwzględnia wszystkie zdarzenia, także te mniej istotne.

czas :45 minut Cele lekcji: a) wiadomości ucznia: • poznanie treści legendy o Juracie • utrwalenie znajomości pojęć: legenda, świat przedstawiony w utworze literackim, bohater literacki .Królowa Bałtyku PLAN WYDARZEŃ: *Jurata dowiaduje się o rybaku *Spotkanie z rybakiem *miłośc Juraty i rybaka *kara Myślę,że pomogłam.. Rządziła morzem i życiem w nim.. „Jurata, królowa Bałtyku" to opowieść o kochającej i dobrej Juracie, bogini syren, która zakochała się w człowieku.. Pewnego dnia , kiedy młodzieniec miał już zarzucać swoje sieci , usłyszał niezwykłą pieśń , która niosła się nad wodami Bałtyku.Jurata - tak miała na imię morska Bogini, która zakochując się w biednym rybaku, rozgniewała swojego ojca.Rozgniewany Bóg morza roztrzaskał podwodny, bursztynowy zamek córki, a jego szczątki do dziś wyrzucane są przez morze na brzeg… Jurata bardzo szybko stała się najpiękniejszym zakątkiem nad Morzem Bałtyckim ze względu na specyficzny mikroklimat o wartościach .Zredaguj plan wydarzeń legendy pt. ,,Jurata, królowa Bałtyku" (podręcznik s. 172).Plan wykonaj w postaci równoważników zdań, czyli nie używaj do jego napisania czasowników w formie osobowe.Jurata (lit.Jūratė) (mit.. Królowa Bałtyku.. 2.Pewnego dnia dowiedziała się , że pewien rybak łowi ryby w Bałtyku.. Opowiada: Dominika Strzelecka Tekst.Potrzebuje plan wydarzeń z legendy syrena 2015-02-10 19:38:41 czy sporządzisz plan wydarzeń Królowa Śniegu użyj równoważników zdań 2010-02-07 18:53:29 Napisz plan wydarzeń z legendy ,,Zbójcy'' 2012-04-22 10:57:43Na lekcji poznaliśmy nową legendę, tłumaczącą powstanie bursztynu.. W niektórych wersjach legendy występuje jako syrena.. Turystyczna mapa Polski.. Wykonaj pisemnie w zeszycie zad.. Rządziła w głębinach, ale też była przychylna .2.. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.Królowa Bałtyku PLAN WYDARZEŃ: *Jurata dowiaduje się o rybaku *Spotkanie z rybakiem *miłośc Juraty i rybaka *kara Myślę,że pomogłam.. ann1982; 16.03.2014 -zakochanie sie w rybaku-podwodne krolestwo-syreny Od 1 do 2 z 2 .. Dziękuję 4.. Polski, opublikowano 11.06.2018.. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.. Zauważ, że jest to plan szczegółowy, bo oprócz najważniejszych informacji zapisanych w punktach, ma też umieszczone w podpunktach informacje szczegółowe.. Odpowiedz.. Jurata mieszkała na dnie morza w bursztynowym pałacu.. Są to główne punkty, czyli plan ramowy..Komentarze

Brak komentarzy.