Antygona streszczenie autor
Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Streszczenie szczegółowe Prologos.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Edyp i Antygona "Antygona" to tragedia antyczna - dramat powstały w 442 roku p.n.e. Sofokles wykorzystał mit o rodzie Labdakidów.Wywodził się z niego Lajos i Edyp, królowie Teb (zob.. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Antygona jest chronologicznie ostatnią po Królu Edypie oraz Edypie w Kolonie, częścią tzw. tragedii .Autor; EDYP: ojciec Antygony: EDYP: ojciec Ismeny i Antygony: EDYP: ojciec Antygony i Ismeny w krzyżówce Panorama dnia 2020-03-14: EDYP: ojciec Polinika i Antygony: EDYP: ojciec Polinika, Antygony i Ismeny w krzyżówce Panorama dnia 2018-11-21: EDYP: ojciec mit.. Niestety, miasto jest ogarnięte zarazą.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 2. poleca 85 % ..

4.10.2011 ...opracowanie i streszczenie lektury.

"Antygona" opracowanie.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. 12.10.2011 (19:31) Nom i to jest streszczenie chociaż z tego coś rozumie bo ja przeczytałam 5 stron Z ksiązki to nic z tego nie wiedziałam a raz przeczytałam streszczenie to juz wiem o co kpw.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Sofokles, Antygona Antygona to wydana w 442 p.n.e. jedna ze 123 tragedii Sofoklesa.. Warto też dodać, że żoną Kreona była Eurydyka, a ich syn - Hajmon - był narzeczonym Antygony.. Streszczenie szczegółowe Prologos.. Posłuchaj streszczenia tragedii Antygona, która jest lekturą obowiązkową w liceum.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Autor: Sofokles Tytuł: Antygona Forma: tragedia antyczna Data powstania: prawdopodobnie 442 r. p.n.e. Streszczenie: Akcja dramatu trwa jedną dobę, rozpoczyna się przed świtem przed pałacem królewskim w Tebach, gdzie rozmawiają Antygona.. Zaliczana jest do cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów, które zachowały się do naszych czasów w całości.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 5..

Napisał ok. 120 sztuk, w tym 90 tragedii.Antygona - streszczenie.

Komentarze (5) Brak komentarzy Dodaj komentarz.. Kreon - jako władca ma prawo wymagać respektowania wydawanych przez niego rozkazów oraz domagać się szacunku ze strony mieszkańców Teb.. Antygona rozmawia ze swą młodszą siostrą Ismeną.„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. Antygona to starożytna tragedia Sofoklesa.. Po odgadnięciu zagadki sfinksa Edyp sprawuje władzę w Tebach.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Sprawując rządy demokratyczne, musi przychylać się do zdania ogółu i zasięgać opinii przedstawicieli ludu - Rady Starców.Sofokles, autor Antygony, jest jednym z najwybitniejszych tragików antycznej Grecji.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 4.. Została napisana i wystawiona w 443 r. p.n.e. w Atenach..

Jesteś w: Antygona Antygona - streszczenie Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.

Streszczenie Antygony Prologos: Akcja dramatu Antygona toczy się na placu przed pałacem w Tebach.. Autor "Antygony" Sofokles - jeden z trzech największych tragediopisarzy greckich.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Władca wysyła swego szwagra, Kreona, do wyroczni delfijskiej, by się dowiedzieć, dlaczego bogowie tak ciężko karzą Teby.Motyw władzy W Tebach rządy sprawuje Kreon, a nad Tebami czuwają bogowie, patronem miasta jest Dionizos.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Tak więc Antygona była zaręczona ze swoim kuzynem.. Razem z Ajschylosem i Eurypidesem, z którymi zresztą współzawodniczył w teatralnych igrzyskach, stanowili oni tzw. Wielka Trójkę Greckich Tragików.,,Antygona" oparta jest na micie rodu Labdakidów.Streszczenie dramatu ,,Antygona" autora Sofoklesa.. Inspiracją do napisania dramatu jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.Streszczenie krótkie..

Sofokles był autorem 123 tragedii, z czego zachowało się w całości zaledwie 7:Autor: Getty images.

Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - streszczenie, streszczenia lektur, opracowania zagadnień na lekcje języka polskiego i studia.. Sofokles (ur. ok. 496 r. p.n.e. w Kolonos, zm. w 406 r. p.n.e. w Atenach) - uważany za największego, obok Ajschylosa i Eurypidesa, tragika starożytnej Grecji; polityk, dowódca wojskowy i kapłan.Był jednym z najbardziej szanowanych obywateli ateńskich, czczony jako wybitna osobowość zarówno za życia, jak i po śmierci.Autorem ,,Antygony" jest jeden z trojki najwybitniejszych przedstawicieli teatru greckiego - Sofokles.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Akcja dzieje się w Tebach, którymi włada Kreon.. Żył w latach 496-406 p.n.e.. Powstała na podstawie mitów tebańskich i opisuje historię walki o władzę.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. niżej na mapie).Gdy się urodził, przepowiedziano, iż zabije on ojca i ożeni się z własną matką.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 3.. Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac sprawiedliwego króla Kreona, zhańbionego podczas morderczego pojedynku z Etoklesem, broniącym .Opracowanie "Antygony".. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Antygony: SHAW:Sofokles jest autorem wielu innowacji scenicznych - dodał do tragedii trzeciego aktora, wprowadził na scenę dekoracje oraz odszedł od trylogii tragicznych (trzech tragedii opowiadających jedną historię) w kierunku traktowania każdej tragedii jako zamkniętej całości.. Antygona została napisana przez Sofoklesa w 442 r. p.n.e. To idealny przykład starożytnej tragedii, której .Sofokles - informacje o autorze.. Polskie przekłady: w 1574 roku (parafraza polska) Jan Walenty Jakubowski (Kraków), w 1853 roku Kazimierz Kaszewski (Warszawa), w 1875 roku Zygmunt Węclewski (Poznań), w 1881 roku Jan Czubek (Kraków), w 1898 roku .Antygona, siostra Polinika, chciałaby pochować brata, jednak to oznaczałoby nieposłuszeństwo wobec króla Kreona.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowaniePodstawowe informacje o bohaterce..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt