Antygona streszczenie szczegółowe ostatni dzwonek
„Ja, miłościwa pani, byłem przy tym, Powiem więc wszystko, jak się wydarzyło;"„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 3, opracowanie i streszczenie lektury.. Czas akcji obejmuje około 50 dni z ostatniego, dziesiątego roku wojny, tj. z roku 1184 p.n.e. Same wydarzenia opisane przez poetę obejmują jednak tylko kilka dni, bo można wyodrębnić dni "puste", wspomniane zaledwie w jednym, dwóch wersach, np. dziewięć dni trwającą zarazę, jedenaście dni trwający pobyt bogów u Etiopów, dwanaście dni, podczas których .Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Polskie przekłady: w 1574 roku (parafraza polska) Jan Walenty Jakubowski (Kraków), w 1853 roku Kazimierz Kaszewski (Warszawa), w 1875 roku Zygmunt Węclewski (Poznań), w 1881 roku Jan Czubek (Kraków), w 1898 roku .Streszczenie szczegółowe Prologos.. Zdemaskowanie doktora Andersena jako .Streszczenie krótkie.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.dobre streszczenie ;) , nie ma lania wody wszystko na temat 5/5 dzięki ziomek ze to napisałeś xDD Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać Anonymous, śr., 04/21/2010 - 15:54Streszczenie szczegółowe Prologos (Prolog) [Edyp, Kapłan, Kreon] ..

... gdy usłyszał trzeci dzwonek wyskoczył na peron.

Antygona jest uważana za najdoskonalsze dzieło Sofoklesa i jedną z największych tragedii w dotychczasowym dorobku literackim ludzkości.Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - - Antygona - streszczenie szczegółowe - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Narrator - Gustaw Herling-Grudziński - został zatrzymany jako Polak w marcu 1940 r. i osadzony w więzieniu w Grodnie.. Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach.. Akcja tragedii rozgrywa się w średniowiecznej Szkocji.. Poznajemy chciwość właścicielki plotki o jej przeszłości.Do dwóch ostatnich kręgów można dotrzeć jedynie schodząc po potężnej ścianie skalnej.. Wie, że działała wbrew rozkazowi władcy, ale zemsty bogów obawiała się bardziej niż zemsty człowieka.opracowanie i streszczenie lektury.. admin, sob., 01/17/2009 - 08:09 .. gdyby nie kochał panny Łęckiej.. Przepowiadają mu one, że zostanie królem, a Banko będzie ojcem królów.. Makbet, jeden ze znakomitych wodzów wojsk króla Duncana, jadąc przez wrzosowisko wraz ze swoim przyjacielem, Bankiem, spotyka trzy wiedźmy.. Kreon spotyka się z Radą Starców.. Doktor Paweł Obarecki został „wyrzucony przez pęd odśrodkowy niedostatku z ogniska życia umysłowego (.). do Obrzydłówka".Życie w małej wiosce jest potwornie monotonne, tak że po pewnym czasie nuda zabija wszelkie zainteresowania z przeszłości, człowiek przestaje reagować na jakiekolwiek wiadomości, stając się „mięsożerno-roślinożernym .Antygona" - streszczenie szczegółowe , opracowanie i streszczenie lektury..

„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.

Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Dziewczyna przyznaje się do winy: „Jam to spełniła, zaprzeczać nie myślę.". Ostatnia rozmowa z Poirotem przed uroczystościami.. Opowiada Skierce, że zakochała się w człowieku, Grabcu.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. (2/3) Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieLALKA - BOLESŁAW PRUS - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE .. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona „Antygona" - streszczenie szczegółowe „Bierzcie stąd dziewkę i w ciemnym ją grobie Zawrzyjcie zaraz, jak już nakazałem.. Rozmawiają o nadawaniu dzieciom przedziwnych imion, takich jak Herkules, Achilles, Sherlock czy Mycroft.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.antygona - streszczenie szczegÓŁowe - streszczaj siĘ z naukĄ admin, ndz., 04/20/2008 - 17:09 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówStreszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa..

Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieCzas i miejsce akcji.

Tam ją zostawcie samotną, by zmarła, Albo też żywa pędziła dni marne; Tak wobec dziewki zostaniem bez winy,„Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w „Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa „Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa Streszczenie „Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 2, opracowanie i streszczenie lektury.. Wtem z jeziora wynurza się piękna, złotowłosa nimfa Goplana.. Osoby dramatu: Harpagon - tytułowy skąpiec, ojciec Kleanta i Elizy, zalotnik MariannyStreszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Makbet nie wierzy w przepowiednię, ale kiedy zaczyna się ona realizować - awansuje, zostaje .powrÓt posŁa - streszczenie szczegÓŁowe - streszczaj siĘ z naukĄ admin, ndz., 04/06/2008 - 11:22 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówStreszczenie szczegółowe Część I Witebsk - Leningrad - Wołogda.. Tytuł: Antygona - powstanie w 442 p.n.e.; wystawiana między 442 a 440 p.n.e., gdy Sofokles miał już ponad 50 lat.. Ostatniej zimy wpadł on do przerębli, a Goplana leżąca na dnie jeziora pomogła mu wydostać się na brzeg.mendel gdaŃski - maria konopnicka - streszczenie szczegÓŁowe admin, pt., 08/28/2009 - 17:07 Stary Mendel paląc fajkę rozglądał się przez okno swojej izby, skąd rozpościerał się widok na ulicę.Wprowadzenie - streszczenie W nowoczesnym mieszkaniu rozmawiają gospodarz - prywatny detektyw Herkules Poirot oraz jego gość doktor Burton..

Ta ostatnia właśnie opuszczała kościół w towarzystwie hrabiny i jakiegoś młodzieńca.

Mówi o konieczności utrzymania przez niego władzy oraz uzasadnia swoją decyzję o pozostawieniu ciała Polinejkesa na pastwę dzikich zwierząt i ptaków.„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 6, opracowanie i streszczenie lektury.. Aby bardziej zracjonalizować przyczyny jego aresztowania, NKWD przypisało mu prowadzenie działalności szpiegowskiej.. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.Streszczenie szczegółowe.. Dante i Wergiliusz pokonują tą część wyprawy na grzbiecie Geriona, skrzydlatego potwora, o którym Dante pisze, iż ma twarz człowieka uczciwego i ciało zakończone kolczastym odwłokiem jak u skorpiona.Ojciec Goriot - streszczenie szczegółowe, Honore de Balzak - Ojciec Goriot - streszczenie, opracowanieSkąpiec - streszczenie, Molier - Skąpiec - streszczenie i opracowanie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt