Bohaterowie inteligencji w weselu
Lekceważą chłopów, gardzą nimi, są przekonani o swojej wyższości.. Jeśli chłopi byli gotowi do podjęcia walk, ale brakowało im przywódców, tak inteligenci nie są przygotowani na przyjęcie roli przywódczej, która była dla nich przewidziana.Charakterystyka bohaterów Postacie realistyczne: Gospodarz - Włodzimierz Tetmajer, malarz, mieszkaniec Bronowic, żonaty z chłopką, Anną Mikołajczykówną (siostra Panny Młodej).. Poeta Lucjan Rydel (w dramacie Pan Młody) ożenił się z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, a na tym weselu bawili się i bronowiccy chłopi, i krakowska inteligencja.. Inteligencja nie dorasta do swojej roli, bowiem brakuje jej trwałego przeświadczenia o konieczności bliższego związku z ludem, na razie .. "Wesele" jest zbudowane z trzech aktów, w pierwszym akcie jest 38 scen, w drugim 30, a w trzecim 37, łącznie 105 scen.. 1 Zobacz odpowiedź 1 odpowiedź malinkaaa95 Zweryfikowana Chłopi - Gospodyni - Panna Młoda - Jasiek - Ksiądz - Klimina - Marysia inteligencja: - Pan Młody - Gospodarz - Zosia - Maryna - Radczyni .Chłopi i inteligencja w ,,Weselu,, Stanisława Wyspiańskiego.. Conajmniej po 6 bohaterów do każdej z grup, a najlepiej jak da rade więcej.. Inteligencja nie potrafi sprostać zadaniom i wymaganiom, jakich oczekuje od nich społeczeństwo w chwili możliwości powstania narodowego..

Mężczyzna wywodzi się z inteligencji, pochodzi z miasta, a dokładnie z Krakowa.

Jest to noc z 20 na 21.11.1900 roku, kiedy to Lucjan Rydel z Jadwigą Mikołajczykówną bawili się na własnym weselu wraz z gośćmi w bronowickim dworku pod Krakowem (obecnie dzielnica Krakowa).W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk żydowskich.. Aby wzbogacić charakterystykę bohaterów "Wesela", pełniej określić ich poglądy, Wyspiański posłużył się symbolicznymi zjawami, będącymi projekcją .Obraz i ocena Chłopstwa i Inteligencji w Weselu, w kontekście upadku mitów narodowych Stanisław Wyspiański wśród wieloznacznych i często niezrozumiałych symboli zawarł gorzką satyrę i bolesny obrachunek ideowy poety z teraźniejszością.. Jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana, o ukształtowanej świadomości narodowej, lecz potrzebują odpowiedniego przewodnictwa, które utwierdziłoby ich w tej świadomości.Pan Młody jest autentyczną postacią Lucjana Rydla przedstawioną w sposób jaki widział go w dzień wesela Stanisław Wyspiański.. To właśnie do niego przybywa Wernyhora, aby przekazać "Rozkaz-Słowo" i "pomówić o Przymierzu" (zespoleniu chłopów i inteligencji w walce o niepodległość).Chłopi są krytycznie nastawieni do inteligencji, ale wiedzą, że bez porozumienia obu stanów nie uda się wywalczyć niepodległości..

Satyrę, która uderzała w złudzenia, zakłamania i słabość inteligencji, obalały mity chłopów-kosynierów i Piastów.

Bierze ślub z chłopką Jagną z Bronowic - jest to nielada wyczyn jak na czasy w których żył Pan Młody, jego rodzina odnosi się z dystansem do wyboru syna, traktujeW chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk żydowskich.. Samo tango „La Cumparsita", w którym Edek prowadzi Eugeniusza, przywodzi na myśl chocholi taniec.A zatem krytyka Poety to tak naprawdę krytyka młodopolskiej inteligencji.. Czas i miejsce akcji.. Nie rozumieją życia wsi, nawet nie wiedzą jakie prace odbywają się na wsi np.Bohaterowie Wesela Stanisława Wyspiańskiego.. Najważniejsi z nich: Pan Młody - Lucjan Rydel (1870-1918), młodopolski poeta, dramaturg, autor znanych wówczas utworów Zaczarowane koło, Betlejem polskie; przyjaciel .Pierwszy z bohaterów jest świadomy niedoskonałości własnej warstwy społecznej i wpływu jaki ma to na postrzeganie chłopów przez inteligencję: „My jesteśmy jak przeklęci / że nas mara, dziwo nęci / (…) a to co nas tu otacza, zdolność naszą przeinacza: / w oczach naszych chłop urasta / do potęgi króla Piasta".Kto był w chłopach, a kto w inteligencji.. Ten sam, który napisał „Zaczarowane koło", którego bohaterem jest Ksawery .Przedstawiciele inteligencji (Radczyni, Dziennikarz, Pan Młody, Gospodarz, Poeta) przede wszystkim reprezentują w Weselu chłopomanię..

Zaproszony został także Stanisław Wyspiański.W „Weselu" Pan Młody tańczy w stroju chłopa (chociaż wywodzi się z inteligencji).

Popadają w modę chłopomanii.. Osoby występujące w utworze możemy podzielić na dwie grupy: Postacie realistyczne - są to goście weselni, których prototypy można odnaleźć wśród krakowskiej inteligencji i chłopów z Bronowic.. Chodził boso podczas ważnych uroczystości, np. starając się o rękę narzeczonej (Wyspiański zobrazował to w słynnej scenie „Wesela", w której Panna Młoda upomina męża, że „trza być w butach na weselu").Wyspiański w ,,weselu" daje wyraz swemu zauroczeniu wsią i jej mieszkańcami.. Rachela to młoda artystka, która we wszystkim dookoła widzi poezję.. Każdy z nich ma swój własny pogląd na temat wsi.. Niektórych z tych ludzi znał bardzo dobrze, niektórzy byli jego przyjaciółmi.Z „Wesela" wyłania się obraz chłopów „skłonnych do bitki i wypitki".Są oni zapalczywi, uparci i kierują się własnym rozumem, choć jednocześnie wykazują się dobrymi chęciami.. Więcej w artykule: Poeta i Rycerz w Weselu Pan Młody - Hetman Osoby.. Pan młody to Lucjan Rydel.. Kobieta niemal w niczym nie przypominała postaci opisanej w „Weselu".Tytułowe wesele odbyło się kilka miesięcy wcześniej, 20 listopada 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach..

Dla odmiany Edek, gdy porywa do tanga Eugeniusza, zakłada na siebie marynarkę Artura, niedoszłego pana młodego, przedstawiciela inteligencji.

Bohaterowie Wesela Stanisława Wyspiańskiego mają swoje pierwowzory, które spotkał autor dramatu.. Rachel - Pepa Singer była córką Hersza Singera, który prowadził karczmę w Bronowicach.. Słychać to w słowach Czepca, który jest największym krytykiem mieszczan w Weselu:Contents[show] Osoby Mieszkańcy lub goście z Krakowa/Inteligencja Pan Młody - Lucjan Rydel Pan Młody - Lucjan Rydel (1870-1918), poeta i dramaturg - został tu przedstawiony z tendencją do przejaskrawienia jego słabostek, rysów komicznych.. Stanisław Wyspiański - Wesele - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu.W "Weselu" obserwujemy również inną ważną cechę - prawdziwymi spadkobiercami kultury i polskości okazują się być chłopi, bowiem oni mają w przyszłości być głównym elementem narodu.. Goście z miasta: Pan Młody - Lucjan Rydel, poeta, przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego.Autor przedstawia go w Weselu na sposób .Obraz inteligencji: Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne.. Jego skłonność do chłopomanii jest tu pokazana jako obłudna maska, chociaż trzeba dodać, że Pan Młody sam w nią wierzy.. Rozmawiają z inteligentami jak równy z równym, nietaktowne lub na niegrzeczne uwagi swoich rozmówców odpowiadają dowcipem.Streszczenie, opracowanie oraz charakterystyka bohaterów w jednym miejscu.. Przeczytaj albo posłuchaj.. Sama zabawa dotyczy małżeństwa inteligenta i chłopki.. To kolejna pesymistyczna diagnoza stanu polskiego społeczeństwa w czasach modernizmu.. Jako muzą wesela, dotrzymuje kroku Poecie w tworzeniu wierszy i wraz z nim jest inicjatorką fantastycznych wydarzeń w aktach II i III.Jednak w świadomości wielu czytelników zapisała się jako autorka książek dla dzieci, z których najsłynniejszą jest „Historia żółtej ciżemki".. Wielu z nich nie ukrywa, że nie bawią się najlepiej na weselu i są w Bronowicach jedynie z obowiązku.Wesele - bohaterowie, Stanisław Wyspiański - Wesele streszczenie, opracowanie.. Wyspiański poddaje w swoim dramacie ocenia obie warstwy społeczne: chłopów, inteligencję, po pierwsze wydobywając z ich dusz to co prawdziwe, po drugie stawiając przed możliwością wspólnego czynu.Ponadto poeta zupełnie nie potrafił zasymilować się z wiejskim środowiskiem..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt