Opis postaci literackiej
* Warto także skorzystać z cytatów, głównie przy opisie charakteru.. Zgodność pracy z tematem 0 - 1p.. Udostępniamy tutaj dokładny opis oraz charakterystykę bohatera: jej powiązania i motywacje.. 2) Przeprowadź wywiad z kimś, kto w pewien sposób ci imponuje (może to być członek rodziny, przyjaciel itd.).. Przedstawienie postaci - podajesz ogólne informacje o postaci, np jak sie nazywa, ile ma lat, jeśli jest postacią z książki, to powinieneś podać tytuł książki z której Twoja postać pochodzi.Charakterystyka postaci jest formą, która może sprawiać pewne trudności.. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoKryteria oceny opisu postaci literackiej i rzeczywistej [klasy IV - VI] Numer kryterium Kryteria Liczba punktów I Obecność podstawowych elementów: 1. przedstawienie postaci 2. opis wyglądu zewnętrznego 3.Kryteria oceny charakterystyki postaci literackiej Kryteria Punktacja I TEMAT (0 - 9)* 1.. Sherlock Holmes (ur. 1854) to fikcyjny bohater wielu powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle'a, zamieszkały przy ulicy Baker Street 221b wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem, współpracownikiem i kronikarzem swoich dokonań, doktorem Johnem Watsonem.Deżo Gereb jest postacią trudną do jednoznacznej oceny i wzbudzającą mieszane uczucia..

Plan opisu postaci literackiej.

Zwróć uwagę na różnicę między nimi.. Jest to opis wyglądu zewnętrznego z opisem cech wewnętrznych.. Wiele osób wpada w pułapkę suchego wyliczania przymiotników - to nie jest właściwa droga.Postać literacka (porte parole, bohater literacki) - fikcyjna osoba ukazana w świecie przedstawionym dzieła literackiego.. Zdrada jakiej dopuścił się względem przyjaciół, stawia go w negatywnym świetle, lecz ostatecznie odkupuje swoją winę.1) Sprawdź w dowolnym słowniku terminów literackich definicje następujących pojęć: „opis" i „charakterystyka postaci".. Następnie sporządź krótką notatkę z rozmowy, zapisując w punktach uzyskaneTreść.. Opis wyglądu zewnętrznego (sposobu mówienia, poruszania się) 0 - 1p.. 3.Zakończenie ( akapit) Moja ocena bohatera , .1.Przedstawienie postaci .. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić, a także jej nawyki, przyzwyczajenia.opis postaci.. sŁownictwo opisujĄce wyglĄd czŁowieka: twarz: pociĄgŁa, owalna (uniwersalna), podŁuŻna, kwadratowa, trÓjkĄtna, szczupŁa, okrĄgŁa .Charakterystyka postaci literackiej - Sherlock Holmes.. 2.Opis wyglądu zewnętrznego .. Początek pracy.. Ten szczupły, wątły i nieśmiały chłopiec, płaczący w chwilach słabości, zdawał się być stworzonym na kozła ofiarnego, lecz jak się okazało potrafił wykazać się cechami, charakterystycznymi dla prawdziwego mężczyzny.Harry Potter to główny bohater powieści J.K Rowling pt. ,,Harry Potter i Zakon Feniksa"..

Napisanie charakterystyki postaci literackiej.

Wynika to z faktu, że często trudno jest opisać kogoś tak, by opis był żywy i ciekawy.. Poprawne nazwanie i opisanie cech charakteru (usposobienia .Jedną z trudniejszych umiejętności, jake nabywamy w szkole, jest redagowanie opisu postaci.. Przytoczenie dowodów w swojej analizie .. poleca 82 % .. (szczególnie zwracamy uwagę na te cechy fizyczne bohatera, które go wyróżniają lub mogą zapowiadać określone cechy wewnętrzne postaci) 3.Określenie usposobienia, temperamentu .Zainteresowanie , zdolność ,itd Opisy muszą być bogate w cytaty , porównania ,epitety ,a także w metafory.. .Zadanie: potrzebuję na piątek opis postaci zenka wójcika jednak musi on być podzielony na wstęp lt przedstawienie postaci gt , rozwinięcie lt opis charakteru Rozwiązanie: otot jest nastepujaca praca z ktorej rok temu dostalm 5 jednym z głównych bohaterówZadanie: napisz opis postaci quot nemeczka quot z opowiadania Rozwiązanie:ernest nemeczek pochodził z biednej, krawieckiej rodziny, był bardzo kochany przez swoich rodziców mieszkał przy ulicy rakoszańskiej 3 miał 11 lat, jasne włosy, błyszczące oczy i quot delikatną twarzyczkę quot ponieważ był chorowity, wątły i słaby został zepchnięty przez kolegów z placu na bardzo .Opis rzeczowy jest „zwykłym" opisem, naukowy wymaga specjalistycznej wiedzy i użycia fachowej terminologii z zakresu danej dziedziny naukowej, zaś artystyczny jest charakterystyczny dla literatury i służy nie tylko przekazaniu informacji, ale też zademonstrowaniu sprawności w posługiwaniu się językiem literackim.Pierwowzory postaci literackich‎ (1 kategoria, 71 stron) Postacie z amerykańskich utworów literackich ‎ (3 kategorie, 46 stron) Postacie z angielskich utworów literackich ‎ (5 kategorii, 43 strony)Na przykład wchodzę do sklepu po pieczywo i mówię „dzień dobry" - i „patrzę", sprawdzam, czy moja postać też jest uprzejma, czy prozaiczne rzeczy mają dla niej znaczenie; sprawdzam, czy moja postać literacka mnie zdziwi, czy też zachowa się dokładnie tak, jak ja dzisiaj sądzę, że się zachowa.Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich..

Plan pogłębionego opisu postaci: 1.

Od zwykłego opisu różni się tym, że duży nacisk kładzie na cechy charakteru bohatera oraz ich uzasadnienie.. Zainteresowanie , zdolność ,itd Opisy muszą być bogate w cytaty , porównania ,epitety ,a także w metafory.. Jest to młody, czternastoletni czarodziej.. Trudność polega na tym, że trzeba się wykazać bogatym zasobem słownictwa i umiejętnością logicznej kompozycji tekstu, aby opis był ładny i przejrzysty.Zobacz 4 odpowiedzi na pytanie: Jak napisać opis postaci?. Jest to opis wyglądu zewnętrznego z opisem cech wewnętrznych.Pobierz: opis postaci literackiej tomek sawyer.pdf Chłopiec ma około 13 lat i mieszka razem z ciocią Polly oraz przyrodnim bratem Sidem mieszkał w Ameryce w małym miasteczku zwanym St. Petersburg nad rzeką Missisipi.. Rozwój umiejętności napisania analizy bohatera utworu literackiego wymaga gruntownego przeczytania dzieła literackiego ze szczególnym uwzględnieniem tego, co autor ujawnia w charakterze bohatera poprzez dialogi, opisy i fabułę.Erno Nemeczek był jedynym synem ubogiego krawca i najmłodszym spośród chłopców z Placu Broni.. Obejmuje ona drobiazgowe scharakteryzowanie (opis) najczęściej głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.Charakterystyka postaci - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania..

Przedstawienie postaci (co najmniej cztery informacje) 0 - 1p.

Po podaniu, że postać np. często się denerwuje podaj przykład takiej sytuacji w postaci cytatu (zaznaczonego w cudzysłowie).. Jego rodzice zginęli gdy był jeszcze bardzo mały.Pogłębiony opis postaci to dłuższa forma wypowiedzi, której celem jest prezentacja postaci, jej wyglądu oraz cech.. 3.Zakończenie ( akapit) Moja ocena bohatera , .celu prezentację postaci rzeczywistej lub literackiej.. (jak się nazywa:czy to postać fikcyjna czy rzeczywista, kim jest czym się zajmuje itd.). drukuj..Komentarze

Brak komentarzy.