Rozprawka antygona i kreon
Kreon uważał się za boga, a tak naprawdę był bezlitosnym tyranem, bez serca i duszy.. Czy los… Czytaj dalej →Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018 Małgorzata Mrowiec 20.11.2018 Zobacz galerię (4 zdjęcia)Antygona kierowała się prawami Boskimi.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Kreon odmówił mu nawet skromnego pogrzebu, o który upominała się Antygona.. Kreon stanął przed wyborem ?. W rozmowie Kreona z Hajmonem poznajemy oblicze króla.. Próbę przejęcia tronu z porozumieniu z nazywa Kreon zdradą.. Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studiaRozprawka z Antygony !. Antygona wierzyła w fatum ( przeznaczenie), wiedziała ze będzie musiała zginąć za to co zrobiła, wiedziałaz ze tą karą będzie śmierć a jednak nie bała się pogrzebać brata.. Eteokles i Polinejkes polegli w bratobójczej walce o władzę, przy czym tego drugiego uznano za zdrajcę, bo z obcym wojskiem ośmielił się .„Antygona wybrała swój los, Kreon został przez los przygnębiony.. Sformułuj własne stanowisko i rozważ je w formie rozprawki.. Dla swej władzy i autorytetu potrafił .Czy Kreon jest rzeczywiście tyranem ?.

Forma - rozprawka.

2009-10-14 19:05:13; Która z postaci, Kreon czy Antygona jest bardziej nieszczęśliwa.. Akcja toczy się w na dworze w zamku w Tebach.Jak to napisać?. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Uważa on, iż Antygona postąpiła źle i powinna spotkać ją kara śmierci.. Najważniejsza dla niej była Miłość do brata.. Uważała ona, że Kreon nie miał prawa wydawać takiego zakazu.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Z własnej ręki zginął ukochany Antygony Hajmon - syn Kreona, a na wieść o jego śmierci życia odebrała sobie matka Hajmona.Rozprawka - Antygona.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań .. Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała Polinika, uważając go za zdrajcę narodu.. ***Kreon reprezentuje prawo ustawowe stworzone przez człowieka, kieruje się rozumem i wyraża interes zbiorowości*** Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Czyn Antygony powoduje „lawinę" podobnych.. są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada .Zadanie: napisz rozprawkę na temat quot czy antygona i kreon zachowali się w porządku wobec siebie i prawa quot Rozwiązanie: moim zdaniem antygona i kreon nie zachowali się wporządku wobec siebie oraz prawa postaramAntygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb..

- rozprawka - hipoteza Brak ocen 1 marca 2020 0 Przez admin .

Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata.. Antygona to posąg przerastający ludzką miarę, Kreon to zwykły człowiek, pełen słabości i błędów: jego upadek wzrusza bardziej niż tragiczna śmierć Antygony".. Dla niej najważniejsze jest prawo naturalne i posłuszeństwo wobec bogów.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Uwaga!. Jednak Antygona sprzeciwliła się zakazowi i pochowała swojego brata, za co została skazana na karę śmierci.Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.. W rozwinięciu zauważamy, że przyczyną zachowania Antygony.. ugiąć się i darować winę Antygonie, albo trzymać się zasad i podtrzymać wyrok śmierci .Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca..

Jest problem, trzeba go rozwiązać, a najlepiej do tego nadaje się rozprawka.

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Kara będzie też przestrogą dla innych, którzy zamierzaliby zawrzeć sojusz z wrogiem przeciwko Tebom.. 2012-10-06 14:19:14; Kto według Ciebie miał rację - Kreon czy Antygona?. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Jaki jest Kreon?. Nie chcąc umrzeć z powodu braku powietrza, popełniła w grocie samobójstwo.. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony i Ismeny.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Władze nie miały dla niej W TEJ SPRAWIE zadnego znaczenia.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Kreon czy Antygona?. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić" to jej hasło - miłość do brata jest dla .Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziJednak umarły był zdrajcą ojczyzny i Kreon, król Teb, przestrzegając prawa ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku..

Dlatego w tej rozprawce postaram się dowieść słuszności następującej tezy: „Antygona ginie, a Kreon ponosi klęskę".Antygona rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon?

Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. Kreon jako władca Teb zamierza postępować słusznie i sprawiedliwie.. Czy zgadzam się z autorem tej wypowiedzi?. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Opracowanie Epeisodiony 1-2 Epeisodiony 3-5 Int./Char.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą .Rozprawka - Antygona ( TEZA ) - rozwiązanie zadania .. Moim ostatnim argumentem będzie to,iż Kreon podejmując błędne ,swoje postępowanie tłumaczył chęcią utrzymania autorytetu wśród poddanych.Władca kierował się poczuciem własnej dumy i nie chciał pozwolić,aby jego poddani łamali prawo ustanowione przez niego.Świadczy to o .Najpierw na śmierć została skazana Antygony za to, że pochowała brata Polinejkesa.. Następnie doszło do dwóch innych samobójstw.. W tej pracy spróbuję sobie odpowiedzieć czy Kreon był silnym despotycznym władcą czy nieszczęśliwym słabym człowiekiem.. Hajmon, nie mogąc znieść braku ukochanej, przebija się mieczem, a następnie „żelazo w swej piersi .ANTYGONA postać tragiczna.. Jej odwaga i n miłość do brata były największymi .Antygona - dokładne streszczenie Osoby: Antygona - córka Edypa Ismena - siostra Antygony Kreon - król Teb Hajmon - syn Kreona, zakochany w Antygonie Eurydyka - żona Kreona Tyrezjasz - wróżbita Chór tebańskich starców Wspomniani bracia Antygony i Ismeny - Polinejkes (Polinik) i Eteokles.. A jej zachowanie miało swe korzenie w miłości, która wymaga czynów, a nie słów, którymi zasłaniała się jej siostra Ismena.. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb.. Hajmon uznaje jego prawa do rządzenia w taki sposób, jak to czyni, lecz zwraca uwagę na odczucia ludzi żyjących w Tebach.Samobójstwo popełnia Antygona - wybiera je zamiast długiej męczeńskiej śmierci, na którą skazał ją Kreon.. Racje serca i racje rozumu - rozpatrz konflikt między Antygoną a Kreonem.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Nie boi się kary..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt